Czego możesz się nauczyć z... biegu przez płotki

Zwiększ tempo, siłę i zwinność z mistrzem świata na 400 metrów przez płotki Daiem Greenem

Szybko, wolno, szybko…

„W trakcie zimy dużo biegam, stosując trening przerywany (podzielony na kilka sesji) i właśnie jedną z takich moich zabójczych sesji jest 45-minutowy układ – szybki bieg przez jedną minutę na przemian z jedną minutą spokojnego truchtu. Dla amatorów to może być jednak zbyt wiele. Może 20-30 sekund sprintu i truchtu przez 10-15 minut byłoby bardziej odpowiednie.”

Biegnij!

„Ze swojego piłkarskiego doświadczenia wiem (Greene występował w młodzieżowej drużynie Swansea), że zmiana tempa jest bardzo pożyteczna dla każdego zawodnika. W trakcie sezonu polecam wykonywać serie sześciu, siedmiu 60-70-metrowych sprintów z dłuższą chwilą na regenerację pomiędzy każdym z nich. Powinno to zdecydowanie poprawić waszą dynamikę.”

Skocznym krokiem

„Często pomijanym elementem w futbolu jest zwinność. Ustaw kilka płotków na wysokości, którą możesz pokonać, stań naprzeciw pierwszego z jego z lewej strony, przeskocz nad nim i przesuń się do prawej strony, nim przeskoczysz drugi. Za nim ponownie wróć do lewej strony. Powtarzaj ten manewr do końca płotków. Unikanie niebezpiecznych wślizgów nie powinno stanowić dłużej problemu!”