Co robić, gdy przegrywa się 0:3?

- Ograniczanie strat jest dla przegranych - nalega szef Hartlepool United Mick Wadsworth.

Oczywiście, niektóre drużyny lepiej radzą sobie z odrabianiem strat niż inne. Cokolwiek się dzieje, masz obowiązek walczyć do końca dla kibiców. Nigdy nie powinieneś liczyć na najniższy możliwy wymiar kary. Sądzę, że przegrywając 0:3 można równie dobrze przegrać 0:6.

Bardzo często najlepiej przekazać sprawy w ręce samych piłkarzy i pozwolić im na znalezienie właściwego sposobu na powrót do gry. Dzięki temu odczuwają dodatkową motywację do odrabiania strat. Sami się wpakowali w tarapaty, więc niech teraz pokażą co zrobią, aby się z nich wykaraskać. Przypominasz tym samym swoim zawodnikom, że zawiedli całą drużynę i muszą udowodnić swoją wolę walki.

Z taktycznego punktu widzenia nie ma nic bardziej demotywującego, niż ściągnięcie napastnika za dodatkowego obrońcę. Nic tak nie zdenerwuje trenera jak to. Jeśli nie możesz zmienić piłkarzy, zmień system gry. Mój zespół gra zwykle w formacji 4-3-3, dlatego naturalnym sposobem na bardziej ofensywne ustawienie jest stworzenie trzyosobowej obrony i wysłanie jednego z bocznych defensorów, aby zwiększył liczebność z przodu. Można nawet przesunąć obu bocznych obrońców do ataku i zostawić z tyłu tylko dwóch obrońców. Wtedy ustawienie zmienia się na 2-4-4. W ten sposób jesteście w stanie zalać swoimi zawodnikami połowę przeciwnika.

Piłka nożna opiera się na rozpędzie. Gdy uda się odrobić jedną bramkę, w wasze szeregi szybko wróci pewność siebie.

Przewaga trzech goli

Wadsworth o utrzymywaniu wysokiego prowadzenia.

1. Bądź pragmatyczny

Wygrywając wysoko ma się tendencję do dalszego ataku, ale trzeba pamiętać z kim się rywalizuje. Jeśli przeciwnik znajduje się na dole tabeli to warto go przycisnąć. Ale, gdy mierzysz się z silną drużyną, należy czasem mieć odwagę i ograniczyć swoje zapędy.

2. Ciesz się

Na zwycięstwa trzeba sobie ciężko zapracować, więc jeśli się udaje, powinieneś wycisnąć z tej sytuacji maksimum korzyści. Piłkarze będą siebie wyjątkowo pewni. Trzeba wykorzystać to, jako motywację w przyszłości.

3. Wykorzystuj szanse

Dla trenera jedną z najbardziej satysfakcjonujących części zawodu jest dawanie szans młodym piłkarzom. Przy wysokim prowadzeniu jest czas na ogranie młodzieży w twoim klubie. Sukces w meczu da im większą łatwość w grze, gdy przyjdą ich wielkie chwile.