Baresi: Zapora nie do przejścia

Osiągnij wewnętrzną równowagę ciała i umysłu, a zdominujesz każdego przeciwnika – tak radzi legendarny piłkarz włoskiej reprezentacji oraz drużyny AC Milan, jeden z najlepszych środkowych obrońców w historii piłki nożnej

Bądź cierpliwy

„Obrońca musi być odważny i przygotowany na to, iż będzie musiał odbierać piłkę i walczyć bark w bark z rywalami większymi od siebie. Umiejętność odbioru można trenować w grze jeden na jednego. Jako defensor musisz być agresywny i zdeterminowany, ale ważne abyś wiedział jak wyłuskać piłkę bez faulowania rywala. Jeśli przeciwnik ma piłkę to będzie starał się trzymać ją jak najdalej od twoich nóg. Poczekaj na ruch z jego strony i zacznij działać we właściwym momencie.”

Trzymaj się blisko rywala

„Krycie staje się wymierającym gatunkiem sztuki ze względu na pojawienie się i powszechne już stosowanie obrony strefowej, jednak wydaje mi się, iż dla dobrego obrońcy nauczenie się tej umiejętności zawsze powinno być podstawą. Kryjąc strefą nie pilnujesz rywala, lecz kiedy nadchodzi dośrodkowanie, musisz mieć świadomość jego pozycji i spróbować go powstrzymać - w przeciwnym wypadku twój zespół straci gola. W pewnych momentach musisz potrafić skutecznie wyłączyć kogoś z gry. Pamiętaj, jeśli twój oponent jest od ciebie wyższy i świetnie gra w powietrzu, wtedy prawdopodobnie jest słabszy technicznie, dlatego staraj się trzymać piłkę przy ziemi.”

Graj drużynowo

„Twoja szybkość zależy od kierunku poruszania się – przed siebie, na boki, czy do tyłu. Aby osiągać przewagę w grze jeden na jednego, musisz być bardzo zwrotny, posiadać umiejętność niezwykle szybkiego obracania się. Jednak nie chodzi wyłącznie o szybkość indywidualną, lecz również o zespołową. W AC Milan osiągnęliśmy poziom, w którym cała formacja obronna stanowiła właściwie jeden organizm.Przesuwaliśmy się linią w pełnej harmonii i synchronizacji, w każdym kierunku. Na treningach zaczynaliśmy od gry jeden na jednego, potem przechodziliśmy na system dwóch na dwóch, czterech na sześciu, wreszcie czterech na ośmiu. Właśnie ten rodzaj gry nauczył nas jak skutecznie powstrzymywać przeciwników i zmuszać ich do gry długą piłką.”

Przygotuj się na najgorsze

„Koncentracja i pewność siebie to absolutne fundamenty dla zawodnika defensywnego. Im więcej myślisz na boisku, tym bardziej uważny się stajesz i nagle wszystko wydaje się łatwiejsze. Zaczynasz rozumieć, w jakich sytuacjach najlepiej jest agresywnie kryć rywala, a w jakich poczekać aż popełni błąd. Trening jest kluczem do zwiększenia wiary we własne umiejętności, gdyż jest on symulatorem prawdziwego meczu. W trakcie treningu przygotuj się na wszystko, co najgorsze. W ten sposób w dniu meczu będziesz spokojny i przygotowany.”

Bierz udział w grze ofensywnej

„Obrońca także musi czuć się komfortowo z piłką przy nodze. Wtedy możesz rozpoczynać akcje ofensywne swojego zespołu. Biegaj do przodu i zagrywaj krótkie podania do swoich pomocników lub długie piłki bezpośrednio do napastników. Zawodnicy w dobrze zorganizowanej, kompaktowej drużynie nigdy nie znajdują się w odległości większej niż 10-15 metrów od siebie. Kiedy rywal ma piłkę, cała drużyna powinna wyjść wysoko do przodu i założyć pressing już na jego połowie. Spójrz na sposób gry Barcelony – stosują pressing natychmiast po stracie piłki, co sprawia jej rywalom ogromne trudności. Nie wycofuj się. Naciskaj.”

Bądź przygotowany fizycznie

Dobra forma fizyczna jest kluczowa. To jak dbasz o swój organizm ma wielkie znaczenie. Odpowiednia dieta i profesjonalne podejście do zawodu to kluczowe czynniki, jeśli chcesz, aby Twoja kariera trwała możliwie jak najdłużej. To jak trenujesz i przygotowujesz się na mecz jest tak samo istotne jak to, co robisz na boisku w jego trakcie. Kiedy ciężko i mozolnie trenowałem, byłem dużo bardziej pewny siebie. Wybiegałem na boisko bez strachu. Jeśli cała drużyna wierzy w etos pracy, w zespole panuje harmonia, a to czyni go silniejszym.