Ashley Cole: Jak radzić sobie z każdym

Jeden z najlepszych obrońców na świecie dzieli się swoimi radami: od tych, jak poradzić sobie z wysokimi napastnikami, po sposoby na szybkich skrzydłowych
Stój blisko i daj się poczuć
Stój blisko i daj się poczuć
Zostaw trochę miejsca przy linii bocznej
Zostaw trochę miejsca przy linii bocznej
Podążaj za mistrzami dośrodkowań
Podążaj za mistrzami dośrodkowań
Daj napastnikowi do myślenia
Daj napastnikowi do myślenia
Daj z siebie wszystko
Daj z siebie wszystko
Odpowiadaj ogniem na ogień
Odpowiadaj ogniem na ogień

Drybler

„Dopadnij szybko do przeciwnika, niech poczuje natychmiast twoją presję. Liczy się także wsparcie kolegi z pomocy bądź środkowego obrońcy. We dwóch czy trzech łatwiej jest wymusić błąd na zawodniku znajdującym się przy piłce. Kiedy rywal koncentruje się na niej, nie ma pojęcia, gdzie jesteś. To zazwyczaj najlepszy moment, aby dostawić nogę i zabrać mu futbolówkę. Pierwsze wejście musi być zdecydowane, aby przeciwnik wiedział, że nie może sobie pozwolić na wiele."

Pędziwiatr

„Nie bądź zbyt blisko, bo szybki skrzydłowy kopnie piłkę przed siebie i ci ucieknie. Odsuń się trochę, pozwól mu na dwa, trzy kontakty z piłką i zaatakuj go. Jeśli skrzydłowy jest świetny technicznie, nie pozwól mu na więcej niż jeden kontakt z piłką. A jeśli jest bardzo szybki, nie wykonuj nerwowych ruchów - daj sobie chwilę na to, aby w odpowiednim momencie dokonać wejścia tak, aby obyło się bez faulu. Nie pozwól, żeby wygrał z tobą pojedynek."

Mistrz dośrodkowań

„Grając przeciwko takim piłkarzom jak David Beckham, którzy chcą jak najszybciej dośrodkować, musisz podążać za nimi jak cień. Jeśli przeciwnik dysponuje bardzo dokładnym dośrodkowaniem, to zazwyczaj chce zagrać piłkę w pole karne tak szybko, jak tylko możliwe. Bądź przy nim i patrz na futbolówkę, by w odpowiednim momencie móc zainterweniować i wybić mu ją spod nóg. Pamiętaj, że w każdej chwili może zagrać do bocznego obrońcy i uspokoić grę."

Siłacz

„Postaraj się zmylić przeciwnika. Ktoś taki jak Andy Carroll może być od ciebie większy i silniejszy, więc gdy piłka jest w powietrzu, masz mniejsze szanse na jej wyłuskanie. Nie bój się go lekko szturchnąć, ponieważ dasz mu do zrozumienia, że mimo różnicy w warunkach fizycznych, nie będzie miał z tobą łatwego życia. Liczy się każdy ruch. Czasami pozornie nic nieznaczące zagrania decydują o wyniku."

Twardziel

„Jeśli skrzydłowy rywali chce cię przestraszyć, nie daj się. Zrób wszystko, aby gra w piłkę przestała sprawiać mu przyjemność. Poza boiskiem możecie być najlepszymi przyjaciółmi, ale kiedy rozpoczyna się mecz, musisz myśleć jak profesjonalista. Na murawie nie liczą się żadne znajomości z piłkarzami rywali, dlatego nie bój się wykonywać ostrych wślizgów. Aby skutecznie interweniować, trzeba najpierw wyczuć odpowiedni moment."

Ofensywny boczny obrońca

„Boczny obrońca o inklinacjach ofensywnych musi być asekurowany. Jeśli idziesz do przodu, to zostawiasz za sobą ogromną przestrzeń. Przygotowanie fizyczne na tej pozycji jest szczególnie istotne, ponieważ często musisz szybko wracać na własną połowę, aby wykonywać podstawowe obowiązki obrońcy. Nieocenione jest także dobre zrozumienie ze skrzydłowym - zazwyczaj to on cię asekuruje."

Alfred Galustian Porady

Ashley Cole

Lewy obrońca Chelsea i Anglii

Więcej artykułów