Strzelaj jak gwiazdy EURO

Od niesamowitego woleja Van Bastena aż po chwilę magii Gazzy na Wembley – pokażemy wam, jak zdobywać dokładnie takie bramki, jakie padały na mistrzostwach Europy, a wszystko to, dzięki uprzejmości trenera Coerver, Alfreda Galustiana
Lob Gascoigne'a
Lob Gascoigne'a
Wolej van Bastena
Wolej van Bastena
Podcinka Sukera
Podcinka Sukera
Wykończenie Brolina
Wykończenie Brolina

Lob i wolej Paula Gascogine'a

Anglia vs Szkocja,

Mecz grupy A, EURO96’

Teoria

Przed otrzymaniem podania, Gazza bacznie obserwował Colina Hendry’ego, śledząc pozycję ciała i każdy ruch szkockiego obrońcy. Informacje te, pomogły Anglikowi w podjęciu decyzji, co dokładnie zrobić. Markując swoje ruchy, skłonił Hendry’ego do przekonania, iż zgasi piłkę lub też uderzy natychmiast po jej przyjęciu. Zamiast tego, wykorzystał lewą nogę do łagodnego przerzucenia futbolówki nad obrońcą, natychmiastowego przyspieszenia i minięcia Szkota. Cały czas trzymając wzrok na piłce, wpakował ją do siatki mocnym strzałem tuż przed tym, zanim opadła na murawę.

Praktyka

Jest to banalnie proste: chcesz odtworzyć zagranie Gazzy, które polega na przerzuceniu piłki nad głową za pomocą lewej nogi, a później kontrolowanie jej przy pomocy prawej. Ćwicz tak długo, aż będziesz w stanie wykonać lob lewą nogą i uderzając na bramkę drugą.

Wolej Marco van Bastena

Holandia vs ZSSR,

Mecz finałowy, EURO 88’

Teoria

Od momentu, kiedy piłka opuściła stopę Arnolda Muhrena, Van Basten skupiał się tylko i wyłączenie na torze jej lotu. Zaczął przygotowywać ciało do uderzenia wolejem na długo przed tym, jak futbolówka do niego dotarła, używając swoich ramion i drugiej nogi do złapania równowagi. Wyrzucił uderzającą nogę w tył, w celu osiągnięcia idealnego momentu oraz maksymalnej siły strzału. Aby zrównoważyć ostry kąt postawy, balansował biodrami, trafiając następnie w sam środek piłki z niesamowitym wyczuciem.

Praktyka

Dwóch piłkarzy staje naprzeciwko siebie, w odległości pięciu metrów. Jeden z nich, rzuca piłkę do drugiego, najpierw na prawą, a później na lewą nogę. Drugi z nich, stara się wolejem oddać futbolówkę w ręce rzucającego. Po dziesięciu powtórzeniach, zamieniają się rolami.

Lob Davora Sukera

Chorwacja vs Dania,

Mecz grupy D, EURO96’

Teoria

Kluczowy był pierwszy kontakt Davora z piłką. Pozwolił mu na dostosowanie prowadzenia futbolówki do swojego tempa oraz przełożenia jej na lepszą, lewą nogę. Następnie szybki zerknięcie, gdzie znajduje się Peter Schmeichel, drugi kontakt z piłką wprowadzający go w pole karne i lob. Uderzenie trafiło w dolą część futbolówki, które okazało się idealne, dzięki wysoko podniesionemu następnie kolanu.

Praktyka

Trzech graczy stoi w linii prostej, w odległości ośmiu metrów od siebie. Najpierw, pierwszy z piłkarzy podaje piłkę po ziemi do drugiego, który natychmiast zwraca futbolówkę. Następnie gracz z końca, stara się przerzucić piłkę nad środkowym do zawodnika na początku. Po dwóch minutach następuje zmiana ról.

Dwójkowa akcja Brolina z Dahlinem i piękne jej wykończenie

Szwecja vs Anglia,

Mecz grupy A, EURO92’

Teoria

Kluczowy jest tutaj fakt, iż Tomas Brolin zawsze był w ruchu. On nie wykonuje podania, a później siada i podziwia swój kunszt. W jego przypadku jest inaczej – gdy tylko piłka opuszcza jego stopę, natychmiast biegnie dalej, aby otrzymać kolejne podanie. Angielska defensywa nie miała szans, gdyż do swojej dwójkowej akcji wykorzystał Martina Dahlina, wrzucając przy tym wyższy bieg. Przytrzymał obrońcę rękami, ostatecznie otrzymując piłkę i zanim ktokolwiek się zorientował, uderzył futbolówkę zewnętrzną częścią stopy, dzięki czemu po sekundzie zatrzepotała ona w siatce.

Praktyka

Prowadź piłkę wzdłuż ściany lub ławki, uderzając ją pod kątem, a następnie biegnij, żeby otrzymać futbolówkę z powrotem. Zacznij powoli, ale z każdym razem zwiększaj siłę uderzenia. 

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów